Útvonal

 1. nap: Dunakeszi - Bors - Székelykeresztúr


Mivel más időzónába kerülünk, s emiatt 1 órát "elveszítünk" az utazás során - korán kell indulnunk, hogy időben megérkezzünk. Terveink szerint ottani 18 órára szeretnénk megérkezni, hogy az estére betervezett programok is megvalósuljanak az elhelyezkedésen és a vacsorán túl. 
Testvériskolánk hetedikes diákjaival találkozunk, valamint máris a közepébe vágunk a témánknak, hiszen számítunk a helyi múzeumigazgató szakmai segítségére a keresztúri szitás mesterség megismertetésében. Bizonyára nem kell ringatni a csapatot a 22.00 órai takarodó elrendelését követően.

2. nap: Székelykeresztúr - Énlaka - Etéd - Kőrispatak
Egy fiait osztóztató atya a Firtos hegyről leindulva mondá fiainak: ez a hely, hol én lakom. Ez lett Énlaka. Tovább haladva mondá nagyobb fiának ”e tied” ez lett Etéd, ismét odább haladva mondá második fiának: itt neked e „kis mód” ez lett Küsmöd. Itt letelepedvén harmadik fia nyugtalankodva kérdé hogy ő hol telepedik le. Neked is szólok ma, s a helyre mutatott, hol Szolokma épült. Haza mentében pedig kérdi legkisebb fiát hogy hát nem békétlenkedik e? Adjha akarsz atyám, mond ez, s övé lett a gyönyörűen fekvő Atyha. Nos, ezen a napon e gyönyörű vidékre utazunk, ahol archaikus falvakat látogatunk meg - és ismerkedünk újabb ősi mesterségekkel, mint a szénégetés, a szalmafonás, vagy akár a helyi gazdálkodás.

3. nap: Székelykeresztúr - Agyagfalva - Bögöz - Vargyas
A Nagy-Küküllő folyó mentén indulunk keletnek, dél-keletnek ezen a napon, a Homoród mente irányába, Erdővidék felé. Útközben történelmi helyszínek elevenednek, mint a székelyek országgyűléseinek tere, a Székelyek Rákosmezejének is nevezett Agyagfalvi rét. De közel járunk majd Réka királyné legendák övezte nyughelyéhez is, a Rika erdeje mellett elhaladva. Persze a célunk továbbra is a különféle mesterségekkel való megismerkedés. Ez a nap is tartogat sok érdekességet: a kosárfonást, a vajkészítést, a mészégetést és a bútorfestést. Este pedig kézműveskedünk, egy székelykeresztúri bútrofestő, gyöngyfűző iparművész segítségével.

4.nap: Székelykeresztúr - Betfalva - Máréfalva - Szentegyháza - Csíksomlyó - Csíkdánfalva
Sok-sok látnivaló lesz negyedik napunkon is. A természeti szépségek lenyűgöznek utunkon: a Hargita széles fennsíkjai, a Homoród vidéke borvizei, a Hargita hegycsúcsai és a Csíki-medencesor látványa. Nem különben a történelmi emlékhelyek, mint Csíksomlyó vagy a Madéfalvi székelyirtás emlékműve, s a hagyományos építkezés emlékei: a székelykapuk, a zsindelytetős székely házak. Ezen a napon is igyekszünk ellesni néhány fortélyt a kosárfonótól és a messze földön híres csíkdánfalvi fekete kerámiát készítő fazekastól. Este pedig elköszönünk új ismerőseinktől, barátainktól, a székelykeresztúri iskolásoktól. 

5. nap: Székelykeresztúr - Farkaslaka - Korond - Körösfő - Dunakeszi
Pénteken elindulunk hazafelé, de kihasználjuk, hogy most nyerjük vissza az idefelé "elvesztett" 1 órát. Így megállunk egy rövid főhajtásra Farkaslakán, Tamási Áron sírjánál, majd tovább utazunk Korondra, a kézművességéről méltán híres településre. Persze szó fog kerülni az itt található ásványkincsekről, mint a só, az aragonit, bekukkantunk a Só-szorosba is. Mindeközben felelevenítjük a Firtos-hegy legendáit és rápillantunk az itteni szénégető boksákra és a hegyi méhészkedésre is. Még háromféle népi mesterséggel ismerkedünk - melyek közül talán a taplászat lehet a legérdekesebb nekünk, akik kevéssé vagyunk ismerősek errefelé. Végül bekopogunk egy sajtkészítőhöz, hogy utolsó fillérjeinken meglepjük az otthoniakat a házi ízekkel. A hosszú úton Körösfőn tartunk még egy pihenőt, hogy aztán búcsút intsünk egy időre Erdélynek.