Programok

ELŐKÉSZÍTŐ FOGLALKOZÁSOK:
2024. április 18. és április 19. 

A "Hazajáró" Számvetés 8. című filmjével hangolódunk az utazásra, annak kérdéseivel foglalkozunk: "Sutba lehet-e vágni a hagyományt a tájban? Az épített örökséget, a szerves kultúrát, az éltető anyanyelvet? Azokat a kincseket, amkiket elődeink ránk hagytak örökül? Felcserélhetjük-e talmi giccsekre évezredes jelképeinket, emlékeinket? 

A filmet követően interaktív bemutatót és foglalkozást tartunk Erdély természeti és társadalmi viszonyairól, etnikai összetételéről:




Majd az okosdoboz Erdély feladatainak a megoldása következik rögzítésként, végül a Barangoló digitális tartalomtár használatával saját feladatokat készítünk, hogy felkészülésünk sokszínű, érdekes és motiváló legyen.


A TÁBOR PROGRAMJA:
2024. április 29. - május 3.
1. nap: Dunakeszi - Székelykeresztúr. (622 km) 
Látogatás a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban. A múzeum szabadtéri néprajzi egységében ismerkedés a környék hagyományos gazdálkodásával és lakóházaival. Közös program a Petőfi Sándor Általános Iskola hetedikes diákjaival: előzetes kapcsolatfelvétel alapján csoportos bemutatók és játékos vetélkedések a témában, ráhangolás és ismerkedésképp: "Mesterségem címere" Egy elfeledett mesterség Székelykeresztúron: a szitásság. Beszélgetés Sándor-Zsigmond Ibolya múzeológussal. Szállás Székelykeresztúron. 
2. nap: Énlaka - Firtosmartonos - Kőrispatak - Bözödújfalu - Székelykeresztúr. (70 km) 
Ma is élő népi mesterségek. Műhelyek és foglalkozások megismerése (Énlaka: Székely Mesterségek Múzeuma, magángyűjtemény), majd Firtosmartonos határában szénégető munkaközben - hogyan, milyen körülmények között dolgozik a szénégető? Kőrispatakon a kalapmúzeum meglátogatása. Szalmafonás. Közben: a hagyományos székely porta, ház és gazdaság, valamint hitélet Székelyföldön: az unitárius vallás és a szombatosok. Este közös táncház a Cimbora Tanulók Háza Mákvirágok
néptáncosaival és népi zenészeivel. Szállás Székelykeresztúron. 
3. nap: Bögöz - Vargyas - Székelykeresztúr (122 km) 
Hogyan néz ki egy hagyományos paraszti porta és gazdaság. Vajkészítés Bögözön. Menet közben riportkészítés, rövidfilmek készítése. Ismerkedés a környék hagyományörző mestereinél és műhelyeiben. A mészégetők élete. Bútorfestéssel a világhír felé Vargyason. Este ajándékkészítés Péter Ildikó székelykeresztúri bútorfestő, gyöngyfűző, népi hímzővel. Szállás Székelykeresztúron. 
4.nap: Betfalva - Máréfalva - Szentegyháza - Csíksomyló - Madéfalva - Csíkdánfalva - Székelykeresztúr. (200 km) 
A fa megmunkálása - kosárfonás Betfalván, fafaragás és székelykapuk Máréfalván, zsidelykészítés Szentegyházán, fazekasság Csíkdánfalván. Útba eső híres emlékhelyek felkeresése: Csíksomlyó és Madéfalvi székelyirtás emlékműve. Közben: hitélet Székelyföldön, a római katolikusok. Szállás Székelykeresztúron. 
5.nap: Székelykeresztúr - Korond - Körösfő - Dunakeszi. (662 km) 
Mit ad nekünk a természet? Korond és vidéke népi mesterségei - taplófeldolgozás, takács és méhész mesterség - kézművességgel, kipróbálással 3 csoportban, 1-1 foglalkozással. Sajtkészítés - látogatás Fábián Viktória korondi gazdaságában. Este érkezés Dunakeszire.
 
ÉRTÉKELŐ FOGLALKOZÁSOK:
2024. május 13.
Az hazautazást követő értékelő órákon útvonaltervező segítségével vesszük számba, hol jártunk, miben fejlődtünk, mit tanultunk? 
A napi útvonalakból térképlapok készülnek, a meglátogatott helységek, műemlékek, műhelyek egy-egy jellegzetes képeit ráillesztjük, így fűzve össze digitális emlékkönyvvé, melyben a diákok gondolatai is helyet kapnak. Kinek, mit adott az utazás, kinek mi volt a legnagyobb élménye, mi az, amit megmutatna szeretteinek, kötődtek-e barátságok a kinti magyar gyerekekkel, miért ajánlanák a hatodikosoknak a következő évben a Határtalanul programban való részvételt. 
Az elkészült kisfilmeket, riportokat véglegesítjük és bemutatjuk egymásnak, valamint a hatodikosoknak.

TÉMANAP:
2024. június 4.
A témanapon, 2024. június 4-én, a Nemzeti Összetartozás napján megnyitó ünnepséggel adunk méltó keretet az egész napos forgatagnak, amelyen néptáncosaink lépnek fel, és szavalatok hangzanak el. Ezt követően akadályverseny szerveződik, ahol az osztályok mérik össze tudásukat, ügyességüket. Vezetőink, segítőink, az állomások feladatainak levezetői az utazáson részt vett diákok. Lesz kézműveskedés, népi mesterségek bemutató foglalkozás, lesz online szabadulószoba, képkirakó, társasjáték, tánctanulás, szellemi totó, filmvetítés, keresztrejtvény, falmászó ügyességi feladat és kincskereső játék. A vetélkedés eredményhirdetéssel zárul.